Voblery z domácej kuchyne

 

Je tomu už pekných pár rokov čo som sa začal venovať prívlači. V mojej škatuľke som hrdo nosil pár voblerov známych značiek ako Rapala či Salmo, rotačky a niake gumené smáky a nymfy. Pri návšteve rybárskeho obchodu v Púchove mi do oka padli malé, realisticky spracované voblery, napichané na polystyrénovej platni a za nízku cenu v porovnaní s ostatnými komerčnými výrobcami.

Začínali sme s kamarátmi vtedy ešte ako pretekársky tím v divízií LRU prívlač, a preto každý pretek bol pre nás nová skúsenosť. A veru, vďaka pozorovaniu ostatných pretekárov som si všimol, že presne tieto malé voblery majú vo svojich pretekárskych krabičkách aj oni a používajú ich počas preteku. Boli to moje prvé stretnutia s výrobkami úspešného slovenského rybára, pretekára a majstra výroby voblerov – Jána Krajča, prezývaného Tristan (3STAN).

Netrvalo dlho od kúpy prvých kúskov a staré, komerčné voblery som vymenil práve za jeho sortiment. Drobné 2,5cm voblery v realistickom prevedení mi perfektne sedeli na jalce čakajúce na potravu pri hlbšom brehu, ale spolu s 3cm typom boli super aj na naše menšie pstruhové potoky. Väčšie modely v 4,5 a 5,5cm boli doslova perfektné zase pre lov väčších pstruhov na mojich obľúbených pstruhových riekach ako Revúca, Váh či Hornád. Úspechy na seba nenechali dlho čakať- či už na pretekárskom poli, kde sa toho času takmer nepoužívali iné voblery než 3stany, tak aj na poli rybárskom pri bežných vychádzkach. Odporučil som ich zároveň aj svojim kamarátom- bežným rybárom nepretekárom, ktorí si ich tiež veľmi pochvaľovali. Ich zháňanie v počiatku bolo obtiažnejšie, ale vďaka internetu sme sa s výrobcom na jednom rybárskom fóre zoznámili a keď som zistil, že obaja pracujeme v Bratislave dohodli sme si spoločné stretnutie.

To som už mal s touto značkou voblerov odchytané stovky hodín pri vode a snáď tisíce zdolaných rýb- najmä jalcov hlavatých, jalcov tmavých, ostrieže, šťuky ale aj všetky druhy pstruhov. Na našom prvom stretnutí som tak presne vedel debatovať o jednotlivých modeloch a úspešných farbách. Čo ma však prekvapilo bol priateľský postoj mladého chalana pracujúceho ako stavebný inžinier. Debata išla sama od seba – tak ako tomu býva medzi dvomi zanietenými prívlačiarmi a už vtedy mi ešte ako neznámemu ,,fanúšikovi“ Janči vysvetľoval jeho procesy výroby, druhy lepidiel, spôsoby vyváženia... Hotová veda. Keď si uvedomujem, že začínal doslova v kuchyni na kolene a sušičku laku si sám zmajstroval na balkóne- nedokázal som pochopiť ako je to možné, že jeho výrobky sú také precízne spracované a účinné. Odpovedal mi, že všetky voblery najprv testuje, najskôr bez osadených háčikov a neskôr tiež s osadenými háčikmi. Tie ktoré nefungujú 100%tne ani po rôznom štelovaní neponúka ďalej na predaj aby si nekazil vlastné meno ako výrobca.

Medzičasom som vycestoval na Nový Zéland, kde som svoje škatuľky dovybavil najmä jeho voblermi. Okrem obľúbených SS45 a SS55 mi pribalil na testovanie aj zopár noviniek, ktoré skúšal aj on sám. Škoda, že o tie sa mi podarilo prísť hneď na začiatku, určite by som na ne presvedčil mnoho veľkých rýb... Ostali mi ale odskúšané 5,5cm dlhé voblery typu SS vo farbe pstruh dúhový, a tiež biely a žltý potočák (označujem si ich tak sám podľa podkladovej farby, ich označenie v jeho katalógu je RT, T a GT ) ktoré boli to pravé orechové pre tamojšie pstruhy.

Janči Krajč sa teraz už naplno venuje len výrobe voblerov a svojej rodinke. Teší ma, že pripravil novinky aj pre roky 2017/2018– z vlastných výprav na nórske lososy si vytvoril väčšiu verziu mnou obľúbeného tvaru, vynovil farby a pripravil tak nové modely aj pre lov šťúk, zubáčov, sumcov a hlavátok. Tie práve boli vo fáze testovania ako počas poslednej hlavátkovej sezóny tak aj v Anglicku pri love šťúk, pričom v oboch prípadoch vynikali ako veľmi úspešné. Okrem napredovania vo výrobe, prínose nových tvarov ale aj progresívnych farieb je ďalšou podstatnou skutočnosťou pri jeho výrobkoch aj fakt, na ktorý osobne hľadím vždy pri kúpe akéhokoľvek vobleru – kvalita háčikov ktoré dáva výrobca na svoj produkt. Do minulej sezóny boli voblery osádzané ostrými trojháčikmi Owner, ktoré nahradil pre slovenský trh novými trojháčikmi Ichikawa z Japonska. Ich pevnosť, ostrosť či detailné spracovanie ostria ich predurčuje k širokému využitiu ako medzi UL prívlačiarmi, pstruhármi, šťukármi tak aj sumčiarmi. Použitie tak drahých a kvalitných háčikov vo mne evokuje aj zámer výrobcu ponúknuť produkt, ktorý nie je potrebné konečným spotrebiteľom upravovať. Mnohí poznáte tie pocity pri strate peknej ryby kvôli nekvalitnému háčiku na nástrahe, a preto si sami vymieňate nevyhovujúce, lacné časti nástrah. Tieto voblery mi tak ako lovcovi prinášajú najvyššiu možnú kvalitu všetkých komponentov hneď pri otvorení krabičky.

A čo sa týka dostupnosti – v dnešnej dobe nájdete jeho výrobky vo väčšine rybárskych potrieb po celom Slovensku. Dokonca sponzoruje svojimi voblermi aj rôzne detské preteky- napríklad minuloročné majstrovstvá SR v prívlači detí, juniorov a kadetov. Teší ma tak fakt, že aj slovenský výrobca – a to ich máme viacero, dokáže preraziť na našom trhu a ponúknuť produkt, ktorý svojou kvalitou a nízkou cenou prekonáva komerčné, strojovo vyrábané voblery zahraničných značiek. Predpokladám že aj vďaka tomu si našli jeho voblery cestu do krabičiek mnohých prívlačiarov po celej Európe.

Lukáš Svetlík

Späť do obchodu